آندوسکوپی سینوس در قزوین

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

آندوسکوپی  سینوس در قزوین

شاید سوالاتی از این قبیل برایتان پیش آمده باشد که: عملکرد سینوس ها به چگونه است و افراد به چه دلیل مستعد سینوس های چرکی می شوند؟ آندوسکوپی سینوس به چه علت انجام می شود؟ در این مقاله قصد داریم به شرح این موضوعات بپردازیم.

آندوسکوپی-سینوس

آندوسکوپی-سینوس

به طور کلی سینوس ها فضاهای اطراف صورت و جمجمه هستند که دارای عملکردهای خاصی هستند. عمدتا عملکردهایی که برای بینی و سینوس ها در نظر می گیرند عبارتند از:

   • ترشحاتی که سینوس ها تولید می کنند. این ترشحات باعث می شوند که هوایی که به صورت هوای دم وارد بدن ما می شود گرم، مرطوب و عاری از ذرات ریز موجود در هوا شود، در نتیجه هوایی پاکیزه و عاری از هرگونه آلودگی را استشمام می کنیم.
   • عملکرد دیگر بینی مربوط به بویایی می باشد.
   • همچنین فضاهای هوادار اطراف صورت و سینوس ها در رزونانس صدا و کیفیت صدا تاثیرگذار هستند و تا حدودی هم باعث سبک تر شدن حجم جمجمه می شوند و می توانند از ضرباتی که ممکن است به مغز یا صورت وارد شود جلوگیری می کنند.

آندوسکوپی سینوس از حساس ترین جراحی هامی باشد که نیازمند تبحر بالای متخصص می باشد. دکتر صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین مشاورات قبل از آندوسکوپی سینوس را برای بیماران خود ارائه می دهد تا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح بینی در قزوین

چه عواملی باعث می شوند تا افراد مستعد سینوزیت شوند؟

به طور کلی این عوامل به دو دسته تقسیم می شوند:

 • عوامل ساختاری: شایع ترین عوامل ساختاری در میان بزرگسالان انحراف بینی می باشد. انحراف بینی باعث بسته شدن دهانه سینوس می شود و فرد را مستعد سینوزیت می کند. از عوامل دیگر ساختاری توده ها هستند که شامل تومور های خوش خیم و تومورهای بدخیم هستند. همچنین در اثر پولیپ های بینی هم دهانه سینه بسته می شود و فرد ممکن است مبتلا به سینوزیت شود.

شایع ترین عوامل ساختاری در میان کودکان و نوجوانان بزرگ شدن لوزه سوم یا آدنوئید، وارد شدن جسم خارجی به داخل بینی می باشد که این دو عمل باعث بسته شدن دهانه سینوس در کودکان و نوجوانان شده و مستعد سینوزیت می شوند.

 • عوامل مخاطی: عوامل مخاطی به دو دسته مادرزادی و اکتسابی تقسیم می شوند. عوامل مادرزای شامل افرادی می شود که در ترشحات آنها اختلالاتی وجود دارد که این اختلالات سیستیک فیبروزیس نامیده می شود که ممکن است ترشحات آنها فاقد هموژنیسیته کافی می باشد و یا مژک های آنها دارای اختلال مادرزادی بوده و به درستی حرکت نمی کنند و باعث ایجاد سینوزیت در این افراد می شود.

در عوامل غیر مادرزادی و اکتسابی شایع ترین عامل ایجاد کننده اختلالات مخاطی و ایجاد سینوزیت در افراد می شود، مصرف سیگار می باشد. در واقع مصرف سیگار هم باعث ایجاد اختلال در حرکت مژک ها می شود و هم در ساختار مخاطی که سینوس ها ترشح می کنند اختلالاتی ایجاد می کند که مخاط غلیظ تر شده و درون سینوس ها باقی مانده و فرد را مستعد سینوزیت می کند. از دیگر عوامل شایع ایجاد کننده سینوزیت، آلرژی می باشد که آلرژی باعث ایجاد تورم مخاطی در افراد می شود و فرد مستعد سینوزیت می شود.

بیشتر بخوانید
تومور قاعده جمجمه

بنابراین فردی که دچار سینوزیت می شود مهمترین عاملی که در درمان سینوزیت به او کمک می کند این است که عوامل ایجاد کننده سینوزیت مانند انحراف بینی، آلرژی، مصرف سیگار، پولیپ بینی را برطرف کند. پس از آن نیاز است تحت نظر متخصص آندوسکوپی سینوس انجام گیرد.

با تشک مدیریت سایت دکتر صفدریان

دکتر-صفدریان

دکتر فرشید صفدریان، فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی بینی و سینوسدر قزوین هستند، در سال ۱۳۷۰ در رشته پزشکی قبول شد و دکترای عمومی خود را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کسب کرد، دوره تخصص خود را در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در شهر رشت گذراند و از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ دوره رزیدنتی را طی نمود، ایشان از سال ۱۳۸۵ برای گذارندن طرح در دانشگاه قزوین مشغول شد و در حال حاضر عضو هیئت علمی علوم پزشکی قزوین می باشد.

2 thoughts on “آندوسکوپی سینوس در قزوین

 1. صفیه حسینی - تیر ۱۱, ۱۳۹۹ در ۳:۲۲ ب٫ظ

  من ترشحات پشت حلقم بسیار زیاد بوده
  بطوری که ترشحات در مری جمع شده و مانع بلع غذا و حتی آب می شود
  آیا مشکل از سینوس می باشد؟

  پاسخ
  • دکتر فرشید صفدریان - آبان ۱۷, ۱۳۹۹ در ۷:۴۳ ق٫ظ

   با سلام
   باید بیمار به صورت حضوری معاینه شود.

   پاسخ

پاسخ

بیست − یک =

Call Now Buttonتماس با پزشک