انحراف بینی و سینوزیت

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

انحراف بینی و سینوزیت

بینی دارای ساختای بسیار پیچیده ای می باشد که شامل استخوان بینی در قسمت فوقانی آن ، دو غضروف در بالا و پایین، یک غضروف بزرگ در خط وسط بینی به نام سپتوم یا تیغه بینی می باشد. انحراف بینی هم در واقع به دلیل کج بودن تیغه بینی یا سپتوم رخ میدهد. انحراف بینی گاهی می تواند مشکلات بسیاری از جمله سینوزیت، سرماخوردگی های مکرر و… را برای فرد ایجاد نماید که در این زمان توصیه می شود تا جراحی انحراف بینی انجام گیرد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم درباره انحراف بینی و سینوزیت مطالبی را ارائه نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

علت انحراف بینی

انحراف بینی می تواند به دلایل ژنتیکی یا تصادف بروز کند که عبارتند از:

  • در صورتی که به جنین داخل شکم مادر یا به هنگام زایمان فشار وارد شود می تواند سبب شود تا سپتوم به صورت مادرزادی کج شود.
  • برخی اوقات در فرآیند رشد بینی که حدود سن ۱۶ سالگی می باشد ممکن است بینی به صورت کج رشد کند.
  • همچنین ضربه های وارده شده به خصوص شکستگی بینی در دوران کودکی می توانند منجر به انحراف بینی شوند.
جراحی بینی

جراحی بینی

ارتباط انحراف بینی و سینوزیت

انحراف تیغه بینی ممکن است منجر به فشار بر روی سینوس های بینی شود. سینوس ها حفرات کوچکی هستند که در اطراف بینی وجود داشته و به بینی دسترسی دارند. در صورتی که به سینوس ها فشار وارد شود می تواند سبب شود تا جریان هوا در دوطرف بینی یکسان نباشد و در نتیجه آن یک طرف بینی خشک شود یا سینوزیت و سرماخوردگی های مکرر ایجاد شود. همچنین در اثر انحراف بینی، دهانه سینوس ها بسته می شود و ترشحات تجمع می یابند و عفونت در سینوس ها رخ می دهد.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی کج در قزوین

جراحی بینی از حساس ترین جراحی هامی باشد که نیازمند تبحر بالای متخصص می باشد. دکتر فرشید صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین مشاورات قبل از جراحی بینی  در قزوین را برای بیماران خود ارائه می دهد تا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان سینوزیت

برخی اوقات با استفاده از سرم فیزیولوژیک یا سرم شستشوی بینی می توان دهانه سینوس ها را تا حدی باز کرد و از بروز عفونت جلوگیری نمود. اما گاهی اوقات نیاز است عمل سپتوپلاستی انجام گیرد که در این زمینه بهتر است با جراح بینی مشورت نمایید.

آیا انحراف بینی نیاز به درمان دارد؟

انحراف بینی  در صورتی نیاز به درمان دارد که منجر به مشکلاتی مانند سینوزیت، گرفتگی بینی یا مشکلات تنفسی شود. همچنین دکتر فرشید صفدریان جراح بینی در قزوین در زمینه جراحی انحراف بینی در قزوین و آندوسکوپی سینوس در قزوین دارای تبحر بالایی هستند.

بهترین زمان برای جراحی انحراف بینی

بهترین زمان برای جراحی انحراف بینی پس از دوران بلوغ و تکامل رشد بینی می باشد اما گاهی فرد دارای مشکلات تنفسی بسیاری به دلیل انحراف بینی می باشد و می تواند جراحی بینی انجام دهد اما توصیه می شود در این صورت حتما تحت نظر متخصص حاذق جراحی شود اما در بهترین حالت پس از دوران بلوغ بهترین زمان است.

همچنین گاهی به دلیل انحراف بینی ظاهر بینی هم کج است و توصیه می شود علاوه بر سپتوپلاستی، عمل زیبایی بینی هم انجام گیرد.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی غضروفی

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی ارتباط انحراف بینی و سینوزیت پرداختیم و بیان کردیم که گاهی انحراف تیغه بینی به دلیل وارد کردن فشار به سینوس ها و بستن دهانه آنها می تواند منجر به سینوزیت گردد. همچنین شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره های مندرج در سایت دکتر فرشید صفدریان جراح بینی در قزوین تماس حاصل فرمایید.

دکتر-صفدریان

دکتر فرشید صفدریان، فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی بینی و سینوسدر قزوین هستند، در سال ۱۳۷۰ در رشته پزشکی قبول شد و دکترای عمومی خود را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کسب کرد، دوره تخصص خود را در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در شهر رشت گذراند و از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ دوره رزیدنتی را طی نمود، ایشان از سال ۱۳۸۵ برای گذارندن طرح در دانشگاه قزوین مشغول شد و در حال حاضر عضو هیئت علمی علوم پزشکی قزوین می باشد.

پاسخ

نوزده − هجده =

Call Now Buttonتماس با پزشک