تشخیص سینوزیت چگونه است؟

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

تشخیص سینوزیت چگونه است؟

مهمترین عامل بروز سینوزیت در افراد بزرگسال بیماری های تنفسی فوقانی ویروسی می باشد. در این مقاله می توانید مطالبی در مورد بیماری سینوزیت و عوارض جراحی آن بخوانید. سینوس ها حفره های مملو از هوا در استخوان جمجمه و صورت هستند که گاهی در اثر چرک دچار گرفتگی و پر شدن می شوند. عواملی مانند سرماخوردگی، آلرژی و انحراف تیغه بینی می تواند موجب بروز این بیماری شود. در برخی موارد سینوس حاد، عفونت از محدوده بینی و سینوس خارج شده و نواحی مجاور مانند چشم و مغز را درگیر می کند. عوارض سینوزیت عبارتند از:

 • عوارض مغزی: بیشتر در بچه ها دیده شده که در طی سرماخوردگی ایجاد می شود. چشم حالت برجسته و بیرون زده شده و بینایی چشم کم می شود. چشم توانایی حرکت خود را از دست داده و سرانجام نابینایی بی بازگشت اتفاق می افتد.
 • عوارض مغزی: عفونت درمان نشده سینوس به مغز رسیده و علایمی مانند سردرد شدید، تب، تشنج، هیجان زدگی و در نهایت خواب آلودگی و کوما را ایجاد می نماید.
 • اختلال بویایی: سینوزیت موجب اختلال در درک مزه غذاشده و بیمار از خوردن غذاها لذت نمی برد.
 • تغییر شکل صورت: پولیپ بینی در جریان سینوزیت موجب پهن شدن بینی و تغییر چهره می شود.
 • ضعف مزمن و خستگی: این بیماری از علل شناخته شده خستگی مزمن است.
 • بوی بد دهان : این بیماری موجب کاهش اعتماد به نفس و عدم حضور در فعالیت های اجتماعی می گردد.
 • خلط مزاحم: احساس خلط دایمی و نیاز به دفع آن از عوارض مهم این بیماری می باشد.
 • محدودیت در فعالیت های جسمی: این بیماری موجب خستگی زود رس و کم آوردن نفس می شود.
 • پیامدهای اقتصادی : بیماری سینوزیت از علت های عمده غیبت از مدرسه یا کار می باشد.
بیشتر بخوانید
تومور قاعده جمجمه

تشخیص سینوزیت چگونه است؟

تشخیص سینوزیت چگونه است؟

علائم و نشانه های سینوزیت کدامند؟

از مهمترین نشانه های سینوزیت مزمن گرفتگی و ترشحات مزمن است. افرادی که نمی توانند راحت نفس بکشند و از ترشحات مزاحم بینی رنج می برند. این علائم می تواند در بسیاری بیماری های دیگر مانند آلرژی، انحراف تیغه بینی، پولیپ و مشکلات دیگر داخل بینی دیده شود. برای تشخیص سینوزیت مزمن از روش اندوسکوپی بینی استفاده می کنیم، به کمک آندوسکوپ داخل بینی را معاینه کرده و از طریق این روش تمام مشکلات داخل بینی و سینوس ها  تشخیص داده می شود.

نحوه تشخیص سینوزیت نیاز به تخصص و مهارت بالایی می باشد . دکتر فرشید صفدریان جراح بینی در قزوین و فوق تخصص(فلوشيپ)جراحي بيني و سينوس می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

انواع سینوزیت چیست؟

سینوزیت دارای دو نوع است که عبارتند از:

 • سینوزیت های حاد ناشی از باکتری و ویروس ها
 • سینوزیت مزمن

سینوزیت های حاد باکتریال درمان دارویی داشته و بیمار می تواند با مصرف دارو آن را درمان کند، مگر این که در مواردی خاص نیازمند جراحی باشد.

عوامل موثر در بیماری سینوزیت

در افراد بزرگسال بیماری های تنفسی فوقانی ویروسی و در کودکان بیماری های ویروسی و آلرژی می توانند عامل بروز سینوزیت باشند. یک عامل تنها نمی تواند موجب بروز بیماری سینوزیت شود ولی می تواند همراه با عوامل دیگر نشانه های این بیماری را تشدید کند. بیماری سینوزیت بیشتر در افرادی که در مجاورت هوای سرد و گرم اند، اتفاق می افتد. بنابراین به این افراد توصیه می شود با کلاه یا پارچه های پشمی از پیشانی خود محافظت کنند.

بیشتر بخوانید
آندوسکوپی سینوس در قزوین

دکتر-صفدریان

دکتر فرشید صفدریان، فوق تخصص (فلوشیپ) جراحی بینی و سینوسدر قزوین هستند، در سال ۱۳۷۰ در رشته پزشکی قبول شد و دکترای عمومی خود را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کسب کرد، دوره تخصص خود را در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در شهر رشت گذراند و از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ دوره رزیدنتی را طی نمود، ایشان از سال ۱۳۸۵ برای گذارندن طرح در دانشگاه قزوین مشغول شد و در حال حاضر عضو هیئت علمی علوم پزشکی قزوین می باشد.

پاسخ

شانزده + 6 =

Call Now Buttonتماس با پزشک