جراحی انحراف بینی در قزوین

جراحی انحراف بینی در قزوین

همانطور که می دانید بینی عضوی دو حفره ای می باشد و توسط تیغه ای به دو قسمت چپ و راست تقسیم شده است و تیغه بینی به طور طبیعی صاف می باشد ولی به دلایل مختلفی این تیغه می تواند دچار انحراف شود. اما دلایل ایجاد انحراف بینی چیست؟ انحراف بینی چه مشکلاتی را در فرد ایجاد می کند؟

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با دلایل ایجاد انحراف بینی و مشکلات ناشی از آن آشنا کنیم.

انحراف بینی چیست؟

صورت انسان  یک حالت تقارن دارد، هرچند این تقارن به صورت 100 درصد نیست. درصورتی که خطی از وسط پیشانی و بینی عبور کند صورت را به دو قسمت راست و چپ تقسیم می کند و بینی هم باید در دو طرف این خط قرار گرفته باشد. اما در صورتی که انحراف در این معیار مشاهده شود به معنای این است که نوعی اختلال در رشد و عملکرد اسکلت صورت شما وجود دارد.

نمونه جراحی بینی دکتر صفدریان
نمونه جراحی بینی دکتر صفدریان

دلایل ایجاد انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی به دلایل متفاوتی می تواند ایجاد شود. این عوامل می توانند از بدو تولد باشند یا در دوران کودکی و نوجوانی به علت وارد شدن ضرباتی به بینی یا تصادفات ایجاد شود.

گاهی هم به علت وجود پولیپ های بزرگ در داخل بینی، تیغه بینی تحت فشار این پولیپ های بزرگ می تواند دچار انحراف شود. در این موارد نیز ممکن است نیاز به جراحی پولیپ بینی هم باشد.

مشکلات ناشی از انحراف بینی چیست؟

مشکلی که انحراف بینی ایجاد خواهد کرد مشکل تنفس از راه بینی می باشد زیرا راه طبیعی عبور هوا از بیرون به داخل ریه های ما از طریق بینی می باشد و هوا در هنگام عبور از این طریق از جهت رطوبت و دما اصلاح می شود و ذرات آلوده موجود در هوا گرفته می شود و پس از آن وارد ریه های ما می شود.

در صورتی که انحراف بینی به هر علتی اتفاق بیفتد این مسیر دچار اختلال می شود و شما مجبور هستید برای نفس کشیدن از دهان استفاده کنید. مشکلی که تنفس با دهان باز ایجاد می کند در زمان کودکی باعث اختلال در کام بیمار می شود یعنی سقف بینی ممکن است بلند شود. همچنین انحراف بینی می تواند موجب اختلال در فک تحتانی بیمار شود.

جراحی بینی از حساس ترین جراحی هامی باشد که نیازمند تبحر بالای متخصص می باشد. دکتر فرشید صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین مشاورات قبل از جراحی بینی را برای بیماران خود ارائه می دهد تا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بنابراین توصیه پزشکان به والدین این است که وقتی مشاهده کردند فرزندشان با دهان باز می خوابد و از طریق دهان نفس می کشد حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند که علت تنفس از راه دهان بررسی شود و تشخیص دهند مشکل آن چیست؟ این مشکل می تواند ناشی از انحراف بینی، لوزه، تومور یا پولیپ داخل بینی می باشد که برای تشخیص دقیق نیاز به بررسی توسط متخصص می باشد.

همچنین نوعی تومور به نام آنژیوفیبروم به خصوص در پسربچه ها قابل مشاهده می باشد که می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود بنابراین حتما مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی لازم می باشد.

همچنین  گاهی این انحراف بینی می تواند به دهانه سینوس فرد فشار وارد کند و فرد مستعد سینوزیت شود که ممکن است نیازمند انجام آندوسکوپی سینوس باشد. بنابراین نیاز است فرد توسط یک جراح بینی معاینه شود تا انحراف بینی تشخیص داده شود.

کاندیدای جراحی انحراف بینی

انحراف بینی هم درجات مختلفی دارد و همه افرادی که انحراف بینی دارند نیاز ندارند تا جراحی بینی را انجام دهند بلکه انحرافی که باعث ایجاد اختلال در تنفس و عملکرد بینی شود قطعا باید عمل شود.

بهترین زمان برای جراحی انحراف بینی

در اغلب موارد پس از دوران بلوغ بهترین زمان برای جراحی انحراف بینی می باشد اما در صورتی که پیش از دوران بلوغ درجه انحراف بینی به حدی باشد که باعث انسداد کامل بینی شده باشد می توان به صورت محافظه کارانه جراحی بینی را انجام داد اما از نظر علمی و اصولی پس از دوران بلوغ بهترین زمان جراحی انحراف بینی می باشد.

همچنین لازم به ذکر است که بلوغ معمولا در مناطق گرمسیر زودتر از سایر مناطق اتفاق می افتد  و تشخیص آن بر عهده پزشک می باشد.

بنابراین توصیه می شود پس از دوران بلوغ انحراف بینی عمل شود تا از عوارض و مشکلات بعدی آن جلوگیری شود.

همچنین در انحراف بینی گاهی شکل ظاهری بینی هم کج است و جراحی انحراف بینی به تنهایی نمی تواند مشکل را حل کند چون نیاز است اسکلت و استخوان بینی تغییر داده شود.

نتیجه گیری

همانطور که بیان کردیم جراحی انحراف بینی پس از دوران بلوغ هر چه سریع تر باید انجام گیرد زیرا در صورتی که مشکلات تنفسی ادامه پیدا کند می تواند بر روی ریه و قلب بیماران فشار مضاعف وارد کند و در سنین بالاتر عوارض دیگری را به وجود آورد.

تعدادی از نمونه کارهای دکتر فرشید صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین:

پاسخ