جراحی بینی در نوجوانی

جراحی بینی در نوجوانی

رینوپلاستی یا جراحی بینی شایع ترین عمل جراحی بینی در میان نوجوانان می باشد. به طوری که از سال 2012 مطابق گزارش انجمن جراحی پلاستیک آمریکا، انجام انواع عمل های جراحی زیبایی در میان نوجوانان به خصوص جراحی زیبایی بینی پنج برابر بیشتر از گذشته شده است.

اما آیا انجام جراحی بینی در نوجوانی نتایج خوبی را به همراه دارد؟ آیا این عمل برای آنها خطرناک نیست؟

در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با نتایج جراحی بینی در نوجوانی مطالبی را برایتان شرح دهیم.

جراحی-بینی-در-نوجوانی
جراحی-بینی-در-نوجوانی

جراحی بینی در نوجوانان

جراحی بینی در نوجوانی با وجود احساس ناامنی و ترس بسیار شایع است ولی از طرفی دیگر داشتن یک بینی بزرگ و بدفرم هم برای نوجوانان بسیار ناخوشایند می باشد.

دکتر فرشید صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین در این رابطه می گویند: نوجوانی دورانی است که شامل تغییرات فیزیکی بسیاری می باشد، از جمله تغییرات در چهره دختران و پسران. در این سن سینوس های نوجوانان رشد می کند و موجب تغییرات بسیاری در صورت نوجوانان می شود. همچنین در این سن فک و بینی به خصوص در پسران شروع به رشد و بزرگ شدن می کند. اما نکته  این است که نوجوانان در این سن دچار احساس خود بزرگ بینی هم می شوند.

جراحی بینی از حساس ترین جراحی هامی باشد که نیازمند تبحر بالای متخصص می باشد. دکتر فرشید صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین مشاورات قبل از جراحی بینی را برای بیماران خود ارائه می دهد تا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بهترین زمان برای جراحی بینی در نوجوانان

بینی به خصوص سپتوم (دیواره ای که دو طرف بینی را از هم جدا می کند) به عنوان نقطه مرکزی صورت عمل می کند. در جراحی بینی زمانبندی هم مهم است و جراحی زودتر از موعد بینی می تواند منجر به ایجاد ظاهری غیرطبیعی در نوجوانان شود. به همین دلیل نیاز است نوجوانان و والدین آنها در این زمینه با یک جراح بینی حاذق و باتجربه برای ارزیابی رشد اجزای صورت نوجوانان مشورت کنند تا بتوانند بهترین زمان را برای انجام رینوپلاستی تعیین کنند. به طور کلی دختران از سن 15 سالگی به بعد و پسران از 17 سالگی به بعد می توانند جراحی بینی را انجام دهند البته به شرطی که رشد اسکلت بینی آنها کامل شده باشد که برای بررسی آن نیاز به معاینه دقیق توسط جراح بینی می باشد.

دوره نقاحت پس از جراحی بینی

والدین و نوجوانان به طور مکرر از دکتر فرشید صفدریان می پرسند که فرزند آنها چه مدت پس از جراحی بینی می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد. اما پاسخ ایشان این است که به طور متوسط نوجوانان به یک هفته کامل نیاز دارند تا بهبودی نسبی به دست آورند. اکثر نوجوانان پس از سه هفته می توانند فعالیت های ورزشی سابق خود را نیز ادامه دهند البته به استثنای ورزش های ارتباطی مانند کشتی و فوتبال که حداقل به مدت 6 تا 8 هفته از انجام آن باید خودداری شود.

آیا جراحی بینی درد دارد؟

نگرانی دیگری که اغلب توسط نوجوانان و والدین آنها مطرح می شود مربوط به درد حین جراحی بینی و پس از آن است. جراح بینی در این رابطه اطمینان می دهد که افراد در طول جراحی بینی هیچ دردی را احساس نمی کنند اما ممکن است پس از عمل زیبایی بینی تا چند روز درد بسیار کمی داشته باشند و اغلب تا چند روز تورم و کبودی در اطراف چشم قابل مشاهده است. اما قطعا هرگونه درد یا ناراحتی در روز دوم یا سوم پس از رینوپلاستی از بین می رود.

نکات مهم در جراحی بینی

همچنین در جراحی بینی در نوجوانان این نکته اهمیت دارد که بینی فرد به فرم زیبا و متناسب با صورتش تغییر کند به طوری که چهره نوجوان بهتر به نظر برسد ولی نیاز است نوجوانان هم در این رابطه انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند و به مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی توجه لازم را کنند.

همچنین بسیاری از نوجوانان تمایل دارند جراحی بینی را در زمان تعطیلات به خصوص فصل تابستان انجام دهند تا پس از آن بتوانند زمان کافی برای استراحت داشته باشند.

نتیجه گیری

بسیاری از نوجوانان تمایل دارند در این سن جراحی بینی را انجام دهند ولی در این رابطه حتما نیاز است با یک جراح بینی حاذق مشورت کنند تا اطمینان حاصل کنند که رشد اسکلت و استخوان های بینی و صورت آنها کامل شده و می توانند از عمل جراحی بینی نتیجه خوبی به دست آورند بنابراین در نظر گرفتن زمانبندی در این رابطه بسیار مهم است. از سوی دیگر نوجوانان باید در این رابطه انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند و براساس احساسات زودگذر خود تصمیم نگیرند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید با شماره های مندرج در سایت دکتر فرشید صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین تماس حاصل فرمایید.

تعدادی از نمونه جراحی بینی دکتر فرشید صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین:

پاسخ