جراحی قاعده جمجمه در قزوین

جراحی قاعده جمجمه  در قزوین

آیا می دانید جراحی قاعده جمجمه به چه منظوری به کار می رود؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل این موضوع بپردازیم.

جمجمه انسان از قسمت های مختلفی تشکیل شده و کف جمجمه انسان دارای ساختمان های بسیار متعدد و حساسی می باشد.

تا کنون برای جراحی در قسمت های کف جمجمه به این صورت عمل می شد که ابتدا قسمتی از کاسه سر بریده می شد و با کنار زدن مغز، به قسمت پایین جمجمه از طریق یک سوراخ بسیار کوچکی دسترسی پیدا می کردند و در مواقعی که تومور بسیار بزرگی وجود داشت جراحی بسیار سنگینی مورد نیاز بود.

با پیشرفت تکنولوژی لنزهای آندوسکوپی سختی طراحی شدند که در واقع تلسکوپ هایی هستند که از طریق آنها می توان داخل بینی را مشاهده کرد و پزشکان به راحتی می توانند با این لنزها و از طریق بینی به کف جمجمه دسترسی پیدا کنند و دیگر نیازی نیست کاسه سر برداشته شود تا بتوان به کف جمجمه دسترسی پیدا کرد. جراحی قاعده جمجمه همچنین می تواند در اصلاح ناهنجاری های مادرزادی مفید باشد.

از آنجایی که در قسمت پایین جمجمه بسیاری از ساختارهای پیچیده از جمله مغز، رگ های خونی وجود دارد بنابراین جراحی قاعده جمجمه نیازمند تبحر بالای متخصص گوش و حق و بینی می باشد.

جراحی-قاعده-جمجمه
جراحی-قاعده-جمجمه

جراحی قاعده جمجمه از حساس ترین جراحی ها می باشد که نیازمند تبحر بالای متخصص می باشد. دکتر صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین مشاورات قبل از جراحی قاعده جمجمه را برای بیماران خود ارائه می دهد تا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مزایای استفاده از جراحی قاعده جمجمه به وسیله آندوسکوپی

  • جلوگیری از وارد شدن آسیب به ساختارهای مغزی و اعصاب
  • عدم ریزش مو
  • کاهش زمان بهبودی

تومورهای قاعده جمجمه

شایع ترین تومورها در جمجمه تومور هیپوفیز می باشد. هیپوفیز غده بسیار کوچکی است که کارهای بسیار مهم و حیاتی را در بدن انجام می دهد و خود به دو دسته کلی تقسیم می شود:

  • تومور هیپوفیز عملکردی: این تومورها دارای ترشحاتی مانند شیر از سینه استند و می توانند موجب قطع شدن قاعدگی در خانم ها یا کاهش میل جنسی آقایان شوند. این نوع تومورها می توانند رشد کنند و علائمی مانند سردرد و مشکلات بینایی را هم ایجاد کنند. همچنین ممکن است برخی از تومورهای عملکردی به قدری رشد کنند که بافت غده هیپوفیز را فشرده و ترشح هورمون های دیگر هیپوفیز را کاهش دهند.
  • تومور هیپوفیز غیرعملکردی: این تومورها فاقد ترشح هستند و در این حالت سطح هورمون های هیپوفیز در بدن افزایش پیدا نمی کنند ولی با این حال تومورهای غیرعملکردی می توانند باعث ایجاد مشکلاتی مانند سردرد یا مشکلات بینایی در فرد شوند زیرا این تومورها روی اعصابی که از چشم به سمت مغز می آیند فشار وارد می کند. گاهی اوقات این تومورها روی غده هیپوفیز هم فشار وارد می کنند و سطح هورمون هیپوفیز را کاهش می دهند.

مراقبت های بعد از جراحی قاعده جمجمه

رعایت مراقبت های پس از جراحی قاعده جمجمه بسیار ضروری می باشد تا بیمار هر چه سریع تر بهبود یابد. برخی از این مراقبت ها عبارتند از:

  • پس از جراحی قاعده جمجمه مطابق نظر پزشک خود می توانید قرص مسکن مصرف کنید تا دردتان کمتر شود.
  • حتما مطابق نسخه پزشکتان داروها را مصرف کنید و در برخی مواقع بیماران فقط تا یک هفته نیاز به مصرف قرص مسکن دارند.
  • در سه ماه اول پس از جراحی قاعده جمجمه از مصرف قرص هایی مانند ایبوپروفن، آسپرین پرهیز کنید تا استخوان ها زودتر ترمیم شوند.

با تشک مدیریت سایت دکتر صفدریان

پاسخ