شستشوی بینی بعد از عمل

شستشوی بینی بعد از عمل

می دانید مراقبت های که بعد از جراحی بینی باید انجام گیرد بسیار مهم است و می تواند در نتیجه جراحی تاثیر بسیار مثبتی بگذارد شستشوی بینی بعد از عمل یکی از اقداماتی است که باید به خوبی توسط خود فرد انجام شود در ادامه مطلب در رابطه با این موضوع توضیحاتی داده شده است تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید.

نمونه-جراحی -بینی-صفدریان-min

بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی یا رینوپلاستی در بیشتر موارد، بدن به طور طبیعی قادر به ترمیم و ریختن ضایعات است. با این حال، با دستورالعمل‌های مخصوص تمیز کردن بینی که برای شما در نظر گرفته می شود، می توان روند بهبود را تسریع کرد، بدون اینکه هیچ گونه اختلال در بافت ترمیم ایجاد شود.

آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) و گوش پاک کن

پراکسید هیدروژن یک ماده ضد عفونی کننده رایج است که برای تمیز کردن بافت های بدن مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند روز بعد از عمل جراحی زیبایی بینی شما استفاده شود. این عامل می تواند بسیاری از باکتری‌ها را از بین ببرد.
آب اکسیژنه تحت نامهای مختلفی از جمله دی اکسید دی هیدروژن، دی اکسید هیدروژن، اکسید هیدروژن، اکسیدول و پراکسید با غلظت 3٪ یا بیشتر در داروخانه‎ها فروخته می شود. برخی پزشکان توصیه می‌کنند، هنگام تمیز کردن بینی در خانه آن را با همان میزان آب تمیز رقیق کنید. گوش پاک کن آغشته به آب اکسیژنه را می توان به آرامی درون حفره‌ی بینی قرار داد تا خون و مخاط آن از بين برود. این کار را به صورت ملایم انجام دهید و بیش از حد گوش پاک کن را وارد بینی نکنید. اما در صورت وجود تامپون در بینی خود از استفاده کردن گوش پاک کن خودداری کنید زیرا ممکن است با جابجایی، شکل بینی شما تغییر یابد. در این روش حتما از پزشک خود مشاوره بگیرید.

 

مطالب مفید:

آیا از عمل کردن بینی گوشتی خود می ترسید؟

هزینه عمل بینی استخوانی در سال ۹۸

پولیسپورین

پولیسپورین یک پماد آنتی بیوتیک است که به طور معمول برای نرم کردن هرگونه خون لخته شده و همچنین برای جلوگیری از عفونت استفاده می شود. شما ممکن است هر بار بینی خود را با استفاده از پراکسید هیدروژن دو بار در روز، صبح و شب، تمیز کنید. اما این پماد را می‌توانید هر چندبار در طول روز، به دلخواه استفاده کنید.

شستشو با سرم نمکی

از یک هفته بعد از عمل می توان از آبکشی بینی استفاده کرد و برخی از پزشکان استفاده از سرم نمکی را برای حفظ بهداشت بینی پیشنهاد می‌کنند.
درصد غلظت سرم نمکی مثل شوری مایعات بدن (خون، عرق، اشک و غیره) است، که تقریباً 0.9%می‌باشد و با جوشاندن نصف قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب گرم می توان آن را تهیه کرد. برای استفاده اجازه دهید خنک شود و از باقی مانده آن هم می‌توانید برای دفعات بعد استفاده کنید.

دکتر فرشید صفدریان جراح بینی در قزوین و فوق تخصص(فلوشيپ)جراحي بيني و سينوس می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

رفع انسداد

گاهی اوقات ممکن است بینی شما توسط خون سفت شده و مخاط، بسته شود بطوریکه راه تنفس بطور جزئی یا کامل مسدود شود، در حالی که ممکن است شما مجبور به تنفس از راه دهان شوید. در این حالت باید از فشار آوردن به بینی برای تنفس و وارد کردن انگشت به بینی خودداری کنید. درعوض، برای مرطوب نگه داشتن لایه‌های بینی، با استفاده از اسپری شور یا قطره های آب شور تمرکز کنید. برای کمک به بهبودی، می‌توانید پماد موپیروسین یا جنتامایسین استریل چشمی را با گوش پاک کن یا دست تمیز روی خط بخیه بمالید.

نمونه-جراحی-بینی-در-قزوین

از یک حوله مرطوب استفاده کنید

برای تمیز کردن لایه ها‌ی سخت شده از اطراف بینی، به آرامی حوله مرطوب را اطراف بینی بکشید تا مایع خشک شده نرم شود. ترجیحاً حوله را با آب گرم مرطوب کنید.

یک هفته تا 10 روز بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، تامپون و بیشتر بخیه ها برداشته می شوند که شستن تمام صورت از جمله بینی شما را تا حد امکان راحت می کند و طی چهار تا شش هفته بعد از عمل، بیشتر تورم از بین می رود. در این مرحله می توانید شستشوی صورت خود را به طور مرتب از سر بگیرید.

پاسخ