گچ بینی

گچ بینی

در حال حاضر روش های مختلفی برای جراحی بینی یا رینوپلاستی وجود دارد. برخی از این روش ها به صورت جراحی بینی به روش باز هستند در حالی که برخی دیگر به روش بسته انجام می گیرند، برخی ااز تکنیک ها باعث تغییر استخوان های بینی می شوند در صورتی که برخی دیگر تنها نوک بینی را اصلاح می کنند. در حالت کلی نیاز هر فردی تعیین می کند که کدام شیوه رینوپلاستی باید انجام گیرد.

چه زمانی نیاز است بینی گچ گرفته شود؟

جراح بینی همواره پس از رینوپلاستی به منظور کاهش تورم بینی، بر روی آن چسب قرار می دهد. همچنین هنگامی که استخوان ها در طول جراحی بینی شکسته شوند جراح بینی پس از اتمام جراحی بینی آن را گچ می گیرد.

قالب یا گچ بینی سبب می شود تا استخوان ها در موقعیت صحیح خود حفظ شوند در حالی که تورم بینی هم در حال بهبود است. هدف از گچ گرفتن بینی این است که ساختار بینی به درستی حمایت شود و بینی بیمار در موقعیت جدید خود تثبیت شود.

گچ گرفتن بینی بخش مهمی از مراقبت های ضروری به منظور حفظ نتایج جراحی بینی است. تحمل یک هفته گچ بینی در مقایسه با یک عمر لذت بردن از شکل جدید بینی خیلی هم بد نیست به همین دلیل است که مراقبت از گچ بینی بسیار اهمیت دارد.

جراحی بینی
جراحی بینی

چه زمانی و چگونه گچ بینی برداشته می شود؟

پس از جراحی بینی، برای مدتی طول می کشد تا استخوان های بینی به درستی تثبیت شده و التیام یابند به همین دلیل معمولا 6 تا 7 روز پس از جراحی، گچ بینی برداشته می شود. همچنین برداشتن زودتر از موعد گچ بینی می تواند نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین برداشتن گچ بینی باید توسط جراح بینی انجام گیرد و امکان پذیر نیست که این کار را خود بیمار انجام دهد.

افتادن گچ بینی هم غیرممکن است و جراح بینی هم چسب بینی را برای اطمینان از اینکه گچ بینی در محل خود قرار می گیرد بر روی بینی اعمال می کند. در صورتی که گچ بینی خیس شود احتمال بیشتری دارد که بیفتد. سعی کنید تا حدامکان به گچ بینی دست نزنید ولی اگر گچ بینی خیس شد یا افتاد جای نگرانی ندارد و می توانید برای حل مشکل به مطب جراح بینی خود مراجعه نمایید.

جراحی بینی از حساس ترین جراحی هامی باشد که نیازمند تبحر بالای متخصص می باشد. دکتر فرشید صفدریان جراح بینی در قزوین مشاورات قبل از جراحی بینی را برای بیماران خود ارائه می دهد تا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

پس از برداشتن گچ بینی چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که گچ بینی برداشته می شود در مورد شکل نهایی بینی خود تصمیم نگیرید زیرا تورم بینی پس از برداشتن گچ بینی رایج می باشد. تورم پس از جراحی بینی ممکن است روز به روز کاهش یابد بنابراین صبور باشید. حتی ممکن است چند ماه طول بکشد تا استخوان ها التیام یابند و تورم بهبود یابد. همچنین برای اینکه نتایج نهایی بینی خود را مشاهده نمایید ممکن است تا یک سال هم زمان ببرد بنابراین صبور بودن پس از انجام رینوپلاستی بسیار اهمیت دارد.

آیا من می توانم بینی خود را پس از برداشتن گچ بینی، لمس کنم؟

شما می توانید پس از برداشتن گچ بینی، ان را لمس کنید ولی سعی کنید زیاد این کار را تکرار نکنید. با جراح بینی خود هم در مورد ماساژ دادن بینی و نحوه تمیز کردن پوست بینی پس از جراحی بینی مشورت نمایید. شما باید مقدار مورد نیاز از نیرو را برای تغییر استخوان های بینی به آنها اعمال نمایید. ماساژ و پاکسازی پوست در روند نتیجه رینوپلاستی شما اختلال ایجاد نمی کند اما لمس غیرضروری بینی می تواند روند بهبودی را تحت تاثیر قرار دهد.

نتیجه گیری

ریکاوری و بهبود پس از جراحی بینی برای هر شخصی متفاوت است. می توانید در این زمینه با جراح بینی خود مشورت کنید. همچنین پس از برداشتن گچ بینی نباید نگران ظاهر بینی خود باشید  زیرا با گذشت زمان به نتیجه نهایی نزدیکتر می شوید بنابراین صبر کلید اصلی پس از جراحی بینی محسوب می شود.

 

پاسخ